То е важен показател за интелекта
Дете, което се смее. Снимка: Guliver / Getty
Разбирането какво е смешно и способността да се радваме и да създаваме комични ситуации, не е вродено качество, както си мислят много хора, а умение, което може да се развие. Затова казват, че доброто чувство за хумор е признак на висока интелигентност.
Да си забавен и да правиш смешни шеги са две различни неща. Случва се детето да разиграе цирк, за да забавлява „публиката“. Но това поведение няма нищо общо с чувството за хумор.
Обикновено това е защитна реакция, с която хлапето се предпазва или избягва нещо. Но, когато едно дете се смее, след като е чуе хумористична история, това е работа, свързана с мисленето, обяснява психологът Елена Лащабега.
Както знаете, смехът е най-доброто лекарство за мозъка. Чувството за хумор помага да се намират положителни моменти и да се понасят по-лесно трудностите.
Ето три ползи от остроумието:
- Емоционална (помага да видим света в ярки цветове, от неочакван ъгъл, формира положително мислене, самочувствие)
- Социална (социални умения, способност за общуване в екип, намиране на приятели)
- Интелектуална (развива мислене, наблюдение, творчество).
Първите положителни емоции се появяват при бебетата на възраст около шест седмици: те се усмихват, след това правят сладки физиономии, след това се смеят на глас. Това са все още рефлекторни реакции. Възникват, когато основните нужди са задоволени (сито е, удобно му е), или в отговор на гласа на майка му.
И първата проява на чувство за хумор, като съзнателна реакция на нещо смешно, се случва при деца над 3 години.
Хлапето може целенасочено да пренареди думите, да направи нещо в необичаен ред и тази игра да го кара да се разсмее.
Снимка: Guliver / Getty
Как са свързани хуморът и мисленето
Чувството за хумор се усъвършенства с развитието на когнитивните умения, речта, въображението и т.н.
Това умение е свързано с мисловния процес чрез търсене на аналогии, сравнения, анализ и синтез на случващото се. Ето защо е справедливо да се каже, че доброто чувство за хумор е признак за висока интелигентност.
И обратното - ако детето в предучилищна възраст, за разлика от своите връстници, не вижда забавни моменти в книга, рисунки, ситуации, това може да показва проблеми в развитието.
Когато човек се смее на глупости – това също е характерен знак, показващ начина му на мислене.
Ако чуем или видим нещо смешно, префронталният кортекс се активира и оценява потенциалната шега: смешно – не е смешно, и се опитва да разбере значението.
Ако човек се смее на всичко, това означава, че челните му лобове не могат напълно да оценят ситуацията и да „инструктират“ лимбичната система на мозъка как да реагира.
Ако предните лобове разбират значението и считат шегата за подходяща, тогава лимбичната система реагира със смях.
1. Ако детето в предучилищна възраст не разбира значението на шегата, трябва да разширите кръгозора му. Аналитичното мислене е пряко свързано с концептуалната сфера. Например, ако детето не си спомня как изглежда Триглавият змей, тогава анекдотът за него няма да му се стори смешен, то просто няма да разбере значението му. Следователно то трябва да натрупа знания: да чете повече, да гледа филми, да ходи на изложби. Много шеги са изградени върху игра на думи, така че развийте неговия речник.
2. Четете заедно книжки и обсъждайте забавни истории. Попитайте го как е разбрало значението на забавната история. Нека, без да преразказва текста, предаде основната идея.
3. Научете го на позитивно мислене. То по-лесно ще усети хумора, ако има положителен поглед върху живота и умее да му се радва.
4. Развийте асоциативното мислене. Има много игри и упражнения, които помагат да се усъвършенства остроумието: нарисувайте забавно животно, римувайте думи, измислете забавна история.
5. Покажете с пример колко полезен е хуморът в общуването, как може да изпъстри речта си с каламбури и шеги. Детето ще се опита да ви подражава.
6. Реагирайте на шегите на детето. То иска да разсмее майка си, очаква обратна връзка. Така че не забравяйте да реагирате със смях и похвала.
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари